Fitowo odlotowo - czyli co się u nas działo...


Autor: fitiscool
19 maja 2019, 14:10

Chcielibyśmy opowiedzieć wam o realizacji naszego projektu "Fit is cool" współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Był to dla nas niezwykle cenny czas, czas nauki, zdobywania doświadczeń, przełamywania wewnętrznych barier. Mieliśmy możliwość pracy w środowisku wielokulturowym, w którym mogliśmy sprawdzić swoje możliwości.

Dzień pierwszy 10 maja

Zaczęliśmy grami i zabawami na lepsze poznanie siebie, stojąc twarzą w twarz musieliśmy przedstawić się, opowiedzieć coś o sobie i tu zaczęły się pierwsze problemy językowe. Jednak przy pomocy telefonów komórkowych, opiekunów grup i języka migowego daliśmy radę. Zostalismy zrozumienismile.

Następnie w grupach międzynarodowych przygotowaliśmy plakaty i banery promujące nasz projekt. Znowu pojawiły się problemy w komunikacji, co on mówi?, co ona chce? Jednak im dłuzej trwała praca w grupie, tym komunikacja była łatwiejsza: "nożyczki, przyklej, gdzie są farbki", zaczynaliśmy rozumieć i nas rozumiano - sukces laughing.

Po południu przygotowaliśmy prezentacje w grupach narodowych na temat zdrowego stylu życia: "Zniewoleni uzależnieni", "Co zrobić, aby żyć długo w zdrowiu", "Czyste środowisko stop chorobom", "co zrobić, aby umrzeć młodo". Prezentacje miały różną formę: plakatów, scenek, pokazów multimedialnych. Podniosły pozim naszej wiedzy na temat naszego zdrowia oraz dbania o środowisko, a także stworzyły nam możliwość wzięcia udziału w praktycznych scenkach. Mogliśmy sprawdzić swoje zachowanie w sytuacji gdy ktoś częstuje nas papierosami, alkoholem lub namiawia do wzięcia narkotyków. Każdą  scenkę wspólnie omówiliśmy.

Dzień zakończyliśmy spacerem po Barlinku. Pokazaliśmy naszym gościom piękne jezioro Barlineckie. Rozśpiewana grupa zbierała uśmiechy przechodniów smile.

Dzień drugi 11 maja

Po porannych zabawach ruchowych, odbyły się warsztaty edukacyjno-kulinarne z dietetykiem Panią Hanią Juchniewicz. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się m.in. jakich składników powinniśmy unikać w artykułach które spożywamy, jak właściwie odczytywać etykiety spożywcze, dlaczego warto pić wodę, ile cukru zawierają soki, jak rozpoznawać soki dosładzane, dlaczego warto się zdrowo odżywiać, jak uzupełniać witaminy w diecie. Na koniec części edukacyjnej, wspólnie stworzyliśmy piramidę zdrowego żywienia. W drugiej części warsztatów mogliśmy wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. W sześciu grupach międzynarodowych, przyrządziliśmy sześć zdrowych, pysznych dań, które wspólnie degustowalismy podczas wspólnej kolacji (frytki z batatów i pietruszki, sałatkę owocową z ryżem, zdrowe i szybkie kanapki do szkoły, sałatkę warzywną, ciasteczka owsiane z orzechami i bakaliami, smoothie ze szpinakiem, truskawkami i bananami). Praca w kuchni pokazała nam, jak w szybki sposób możemy sami przygotować pożywne i smaczne potrawy. Zachęcamy was do przygotowywania zdrowych posiłków, czas spędzony razem w kuchni był dla nas niezwykłym doświadczeniem i dał nam wiele radości. Wspólne gotowanie to świetny sposob na wykorzystanie wolnego czasu z rodziną lub znajomymi. Goraco polecamy:-).

Po południu wyruszyliśmy na marsz nordic walking. Opiekun grupy, założycielka koła nordic walking w OSiW w Barlinku, Pani Dorota Kukiełka, zaprezentowała nam technikę marszu. Trasa przebiagała "Szlakiem Przygody", niezwykle artakcyjną ścieżką wzdłuż jeziora Barlineckiego, przy której znajdowały się eksponaty zwierząt  wilków, niedźwiedzi, łosi, dzików i jeleni. Podczas spaceru opowiadaliśmy naszym gościom o zwierzętach zamieszkujacych nasz kraj, które napotykaliśmy na szlaku.

Dzień trzeci 12 maja

W niedzielę 12 maja o godz. 11.30 rozpoczęliśmy nasz bieg w ramach akcji "Bieganie za śniadanie", do którego zaprosiliśmy lokalną społeczność. Każdy kto wziął udział w biegu, otrzymał zdrowe śniadanie, które sami przygotowaliśmy. Chcieliśmy pokazać mieszkańcom Barlinka, że warto być aktywnym i uprawiać sport dla lepszego samopoczucia. Wiele ludzi z nami dyskutowało podczas śniadania, zadawali pytania dotyczące projektu i pochwalali nasza akcję, co nas niezmiernie cieszyło.

W drugiej połowie dnia udaliśmy się wspólnie do miejskiej kręgielni, gdzie rozpoczęliśmy rywalizację na torach. Dla wielu z nas był to pierwszy kontakt z bowlingiem. Na początku często bez wyniku, jednak z upływajacym czasem osiągaliśmy celne rzuty strącając wszystkie kręgle. Wszyscy dobrze się bawiliśmy.

Dzień czwarty 13 maja

Tego dnia do zabawy zaprosiliśmy młodzież z Gimnazjum dla Dorosłych w Barlinku. Zaprezentowaliśmy im a także sobie wzajemnie, gry i zabawy podwórkowe naszego kraju oraz  krajów partnerów. Zabawy było co nie miara, śmieszne sytuacje wynikające z braku zrozumienia językowego integrowały grupę. Chcieliśmy przedstawić naszym gościom możliwości aktywnego spędzania czasu.

Po południu grupa dziewczyn udała się do miejskiej siłowni „New Body”, gdzie pod okiem instruktora, sympatycznej Pani Dorotki, przeprowadzono trening obwodowy ciała. W tym samym czasie grupa chłopców dzielnie walczyła na boisku, podczas rozgrywania meczu z drużyną juniorów z klubu sportowego „Pogoń Barlinek”. Nasi chłopcy mimo przegranej, dzielnie walczyli o honor drużyny i w 80 minucie meczu strzelili pierwszego gola. O wyniku nie będziemy pisać :-). Najważniejsza była dobra zabawa.

Dzień piąty 14 maja

To czas praktycznych zajęć na stolarni. Deski, gwoździe, młotki, wkrętarki, pędzle - wszystko było w zasięgu naszej ręki. W grupach międzynarodowych przygotowywaliśmy skrzynki do szkolnego warzywniaka. Każda z grup wykonała dwie skrzynki, dużą i małą. Duże skrzynki przekazaliśmy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom „Bratek”, natomiast w mniejszych posadziliśmy warzywa i zioła. Skrzynie ustawiliśmy obok szkolnej stołówki. W ten sposób pokazaliśmy, że sami możemy wyhodować zdrową, ekologiczną żywność.

Wieczorem przygotowalismy wspólne ognisko.

Dzień szósty 15 maja

Tego dnia zaprosiliśmy naszych partnerów do Szczecina. Zwiedzanie rozpoczęliśmy rejsem po Odrze. Następnie zwiedziliśmy podziemny Szczecin czyli dobrze zachowany schron dla cywilnej ludzkości z czasów drugiej wojny światowej. Przewodnik oprowadził nas po trasie. Wszyscy w skupieniu słuchali historii tego miejsca. Miasto poznaliśmy nie tylko z perspektywy wody, podziemi, a także z wysokości. Z punktu widokowego na Katedrze Szczecińskiej mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę miasta. Potem każdy z nas miał chwilę czasu na zakup pamiątek. Po południu wróciliśmy do Barlinka, gdzie podsumowaliśmy projekt.

Dzień siódmy 16 maja

Pożegnaliśmy naszych gości, obiecując sobie podtrzymywanie zawiązanych przyjaźni.

PODSUMOWANIE

Był to dla nas niezwykle cenny czas, dzięki któremu, dużo się nauczyliśmy. Każdego dnia organizowaliśmy wieczory narodowe, podczas których poznawaliśmy tradycję, kulturę i zwyczaje naszych partnerów. Realizując projekt zrozumieliśmy, że musimy być aktywni. Aktywni sportowo, aktywni życiowo, zawodowo, bo nie aktywni tracą. Że musimy dbać o swoje zdrowie bo nikt za nas tego nie zrobi, że chcemy żyć w zdrowym społeczeństwie i mieć zdrowe rodziny. Że nie wszystko się udaję, nie zawsze się wygrywa, ale ze wszystkiego można wyciągnąć wnioski i doświadczenia, które wzbogacają naszą osobowość. Że warto uczyć się języków, aby nie mieć problemów w komunikacji i łatwiej pokonywać bariery. Że warto być odważnym, otwartym, sięgać po nowe wyzwania. Pamiętaj, każdy z nas ma możliwość zmiany swojego stylu życia - SKORZYSTAJ Z TEGO.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz